Upload
merxe-sanchez
View
214
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
programación unidad primaria
Citation preview
AREA: CONEIXEMENT DEL MEDIGRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR PROFESSOR/A
6e Primària10 sessions trimestre 2010-2011
ÀREES/MATÈRIES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT
Coneixement del Medi El COS HUMÀ: UNA MAQUINA PERFECTA
OBJECTIUS D’APRENENTATGE COMPETÈNCIES CONTINGUTS CRITERIS D’AVALUACIÓ
• Identificació i justificació de la visió integrada dels aparells i sistemes que possibiliten la realització de les funcions del cos humà.• Valoració positiva dels hàbits d’higiene i dels estils de vida saludables• Expressió raonada de les valoracions pròpies i contrast amb les valoracions dels altres sobre decisions que afavoreixen un comportament responsable i saludable.
Competència comunicativa lingüística i audiovisualCompetència artística i culturalCompetència d'autonomia i iniciativa personal
Estructura dels éssers vius:Aparells i funcions
• Relacionar l’estructura d’un ésser viu amb les funcions que realitza. Identificar els principals òrgans del cos humà i les funcions que fan tot relacionant l’adequat funcionament del cos amb determinats hàbits de salut.Exposar oralment
1
METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICADESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS
RECURSOSORG.
SOCIALTEMPS ATENCIÓ A
LA DIVERSITAT
ACTIVITATS D’AVALUACIÓ
Inicials I.1 Plutja de idees a partir de la visió de
http://www.youtube.com/watch?v=CYRSQHgvtG4&feature=related
Que vos ha paregut? Penseu que el cos humà és com una maquina? Hi ha diferents parts?
Videoclip
quadern
Gran grup 10’ +5’
20’
Quadern títol i arreplega posada en comú
I.2 Presentació de la proposta: objectius i produccionsInvestiguem al llibre de text. Recerca paraules clau.Posada en comú. Correcció
Material donat pel profe
Llibre de text
Gran grup
Individual
50’ Paraules clau
D.3 Iniciem els esquemes. Cada alumno/a ha de tenir al quadern els seus. Individual
D.4 Fem grups. Organitzar grups de treball a la classe:Cada grup haurà de buscar informació (llibre,biblioteca, TIC,.....) sobre el cos humà i completar els dossiers d’activitats.
Desenvolupament D.5 Dossier Llibre de text Individual 50’ Dossiers
D.6 Fem un alter ego.
Cada grup farà un mural explicatiu. En una sessió posterior l’hauran d’exposar als seus companys.
Cartolines, tisores, retoladors
Grup de tres
50’
2
D.7 Fem un alter ego Grup de tres
50’
D.8 Fem un alter ego Grup de tres
50’ Produccions cartolines
Síntesi S.9 Exposem al grup Grup de tres
50’
S.10 Exposem al grup Grup de tres
50’
Prova??
Avaluació treball grup
Continguts comuns amb altres matèries
3