9

Click here to load reader

El valor de_l_aigua/Intervida

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Aquesta seqüència didàctica s'adreça a alumnat delcicle superior de primàriai s'emmarca dins la celebració delDia mundial de l'Aigua. En aquesta unitat treballarem la necessitat de fer un bon ús dels recursos hídrics.

Citation preview

Page 1: El valor de_l_aigua/Intervida

ACTIVITAT D’AULA

(PRIMÀRIA)

Page 2: El valor de_l_aigua/Intervida

El valor de L’aigua PC05/12 Redacció: Margarita Serra Desenvolupament gràfic: Eduard Altarriba

Page 3: El valor de_l_aigua/Intervida

EL VALOR DE L’AIGUA 3

Introducció

Aquesta seqüència didàctica s’adreça a alumnat del cicle superior de primària i s’emmarca dins la celebració del Dia mundial de l’Aigua. En aquesta unitat treballarem la necessitat de fer un bon ús dels recursos hídrics. D’acord amb el nostre estatut consultiu especial davant l’ECOSOC, incloem els vídeos editats per UN Water per a aquest dia. Els vídeos es poden veure en anglès, francès o castellà.

Objectius de l’activitat

Conèixer el valor de l’aigua com a recurs indispensable per a la vida.

Conèixer diferents formes de reutilització de l’aigua.

Fomentar la coresponsabilitat en el consum d’aigua.

Continguts de l’activitat

Contribució de la activitat didàctica a les competències bàsiques

Aquesta activitat contribueix principalment en l’adquisició de les següents competències bàsiques:

Usos de l’aigua

Aigua i consum

Aigua i reciclatge

Lectura i interpretació de mis-satges en diferents idiomes

Observació i anàlisi

Realització de petites pràcti-ques de laboratori.

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència en autonomia i iniciativa personal.

Competència en el coneixe-ment i interacció amb el món físic.

Respecte pel medi ambient

Interès pel consum responsable d’aigua..

Participació activa en les activitats

Treball en equip.

Comunicació oral i escrita del propi pensament.

Desenvolupament de les capacitats cognitivo-lingüístiques.

Reconeixement de textos orals i escrits en diferents llengües..

Treball cooperatiu i presa de decisions.

Planificació i execució de tasques.

Percepció dels efectes de la interacció de l’ésser humà amb el medi ambient.

Conceptuals Actitudinals

Contribució de l’activitat

Procedimentals

Competències bàsiques

Page 4: El valor de_l_aigua/Intervida

EL VALOR DE L’AIGUA 4

Activitats d’ensenyament -aprenentatge

1. Exploració de les idees prèvies

a. Usos de l’aigua.

2. Introducció de nous continguts

a. Reciclatge de l’aigua.

b. Processos de depuració de l’aigua.

3. Estructuració dels coneixements

a. Elaboració d’un mapa conceptual sobre el reciclatge de l’aigua.

b. Producció d’un text (oral o escrit) interpretatiu sobre els avantatges de la reutilització de l’aigua.

4. Aplicació dels coneixements

a. Confecció d’una petita depuradora d’aigua.

b. Realització d’una investigació sobre el funcionament d’una depuradora d’aigua.

Metodologia, estratègies didàctiques i cronologia de l’activitat

La metodologia per a l’àrea del coneixement del medi social i natural es basa principalment en situar-nos al nivell de desenvolupament de l’alumnat, és a dir, partir dels seus coneixements previs. L’enfocament ha de ser un enfocament actiu i experimental basat en un aprenentatge significatiu. L’alumnat ha de construir coneixements coherents. Tanmateix també anirem alternant estratègies didàctiques expositives amb estratègies d’investigació i expe-rimentació. Des d’una metodologia socioafectiva convé connectar la transmissió d’informació amb la vivència personal i l’experimentació. Quant a l’organització temporal, proposem fer aquesta activitat en tres sessions.

Sessió 1

Exploració de coneixements previs.

Introducció denous conceptes (projecció del vídeo de FAO Water sobre la reutilització de l’aigua).

Explicació del funcionament de les depuradores d’aigua.

Sessió 2

Confecció per parelles d’una depuradora d’aigua.

Posada en funcionament.

Sessió tres:

Observació del resultat de l’experiment de la depuradora.

Avaluació.

Recursos

http://ed.intervida.org/

www.unwater.org

El agua en el siglo XXI

Page 5: El valor de_l_aigua/Intervida

MATERIAL PER A L’ALUMNAT

Page 6: El valor de_l_aigua/Intervida

EL VALOR DE L’AIGUA 6

1

2

Els usos de l’aigua

Podem reciclar l’aigua?

Quins usos donem a l’aigua?

Saps quina relació té l’aigua amb una barra de pa? I amb un bistec? Mira aquest vídeo i ho descobriràs.

Com creus que podem reduir el consum d’aigua? Les imatges següents et poden donar idees.

L’aigua és un element present en el nostre dia a dia. Des de que ens llevem fins que anem a dor-mir fem ús de l’aigua.

Ben segur que recordes què són les tres “r” del consum: “reduir”, “reutilitzar” i “reciclar”. Al con-sum d’aigua també hem d’aplicar aquestes tres “r”.

reduir reutilitzarreciclar

http://www.unwater.org/worldwaterday/animation_101_es.html

Page 7: El valor de_l_aigua/Intervida

EL VALOR DE L’AIGUA 7

3Passem a

la pràctica

Tens alguna idea de com podem reutilitzar l’aigua? Aquesta il·lustració et pot donar alguna pista.

Saps què ens passaria si beguéssim aigua bruta d’un bassal? Beure aigua contaminada comporta la transmissió de malalties atès que conté gèrmens i impureses. L’aigua que bevem passa per plan-tes depuradores que la netegen i desinfecten abans que arribi a les aixetes de casa nostra.

Per parelles, construïu un petit filtre d’aigua per tal de descobrir com funciona aquest procés.

Per fer-ho necessitareu: una ampolla gran d’aigua (de plàstic i amb tap), sorra, grava, pedretes i una mica de cotó fluix

L’aigua també es recicla. Sovint a les ciutats llencem les aigües brutes als rius més pròxims quan, de fet, aquests mateixos rius són els que ens abasteixen d’aigua.

El vídeo següent ens mostra com es pot reciclar l’aigua. Elabora una llista dels principal problemes que com-porta llençar les aigües brutes al riu i de quines solu-cions proposa el vídeo.

Il·lustració: IES La Bisbal

http://www.unwater.org/worldwaterday/animation_recyclingsociety_en.html

Page 8: El valor de_l_aigua/Intervida

EL VALOR DE L’AIGUA 8

Talleu l’ampolla per la meitat (il·lustració 1).

La part de baix s’utilitzarà com a recipient on embrutarem una mica d’aigua amb terra, cacau soluble... (il·lustració 2).

La part superior de l’ampolla, la que té el tap, serà el filtre. Feu un forat al tap i gireu l’ampolla (il·lustració 3).

Primer tireu a dins la sorra, després les pedretes i finalment la grava. Cada element formarà una capa diferent. A sobre de tot hi afegireu el cotó (il·lustració 4).

Tireu aigua bruta per la part superior i després d’una bona estona sortirà neta per la part del tap (il·lustració 5).

A

D

B

E

C

Page 9: El valor de_l_aigua/Intervida

EL VALOR DE L’AIGUA 9

4Evaluació Ja has vist què ha passat amb la depuradora. Us proposem que

feu una fotografia del resultat i escriviu un petit article sobre l’experiència.

Amb els companys de classe, podeu muntar una exposició de foto-grafies al web de l’escola i sensibilitzar els vostres companys i com-panyes sobre el consum responsable d’aigua.

Els alumnes de 6è de l’Escola Sant Domènech de la Ràpita han construït les seves depuradores.