Upload
mili
View
42
Download
3
Embed Size (px)
DESCRIPTION
UNITAT DIDÀCTICA: ORGANITZEM UN TORNEIG. Albert Alabau Subich Màster Formació Professorat d’Educació Física d’ESO , Batx. i FP Tutor TFM: Carles Ventura Tutora Pràctiques: Bea Gil Universitat de Vic. Contextualització UD. Contextualització Centre. Centre : IES Montgrí - PowerPoint PPT Presentation
Citation preview
UNITAT DIDÀCTICA:ORGANITZEM UN TORNEIG
Albert Alabau SubichMàster Formació Professorat d’Educació Física
d’ESO, Batx. i FPTutor TFM: Carles VenturaTutora Pràctiques: Bea Gil
Universitat de Vic
Contextualització UD
MESOS CURS ESCOLAR / ACADÈMICSET OCT NOV DEC GEN FEB MAR ABR MAI JUN
CURS ESO1 r 2n 3r 4t
UNITAT DIDÀCTICA1 2 3 4 5 6 7 8 9
Contextualització Centre Centre: IES Montgrí - Tipus: Centre públic - 5 línies per curs Entorn social i econòmic: - Nivell econòmic mig - 30% d’alumnes immigrants Departament d’Educació Física: - 2 professors + 1 professora “comodí” Entorn Geogràfic: - Situat a Torroella de Montgrí - Massís del Montgrí, Illes Medes i Costa Brava, Gola del Ter. Alumnat: - Alumnes procedents de 20 municipis diferents: Torroella de Montgrí,
L’Estartit, Ullà, Bellcaire d’Empordà, La Tallada d’Empordà, Tor, Verges, Jafre, Les Olives, Garrigoles, Colomers, Ultramort, Parlavà, Rupià, Foixà, La Sala, Fonolleres, Gualta, Serra de Daró, Llavià.
Objectius Didàctics i Objectius d’E FObjectius Didàctics
1. Executar els principals elements tècnics dels esports escollits per participar en un campionat.
2. Organitzar un campionat esportiu autogestionat pels alumnes (2 grups) i pel professor (1 grup).
3. Participar en aquest campionat adoptant diferents rols
4. Redactar les regles del campionat i dels esports.
5. Respectar la normativa dels esports practicats i del campionat.
6. Valorar, críticament, la pròpia participació i implicació en el campionat.
Objectius Educació Física
3. Realitzar activitats físiques dirigides a la millora
de l’eficiència i la riquesa motriu i la millora de la
condició física per respondre davant de diferents
situacions.
4. Manifestar autonomia en l’organització i
planificació de l’activitat física, consolidada com
hàbit de vida saludable.
9. Mostrar habilitats i actituds de respecte, treball en
equip i esportivitat en la participació en activitats,
jocs i esports, independentment de les diferències
culturals, socials i d’habilitat.
ContingutsBloc: Jocs i esports
Continguts: Realització de jocs i esports individuals, d’adversari i
col·lectius, d’oci i recreació. Acceptació de les funcions atribuïdes dins d’una tasca
d’equip i cooperar-hi. Participació en la planificació i l’organització de
campionats en que s’utilitzin sistemes de puntuació que potenciïn les actituds, valors i respecte de les normes.
Acceptació de les normes socials i democràtiques que regeixen en un treball d’equip
Bloc Procediments Conceptes ActitudsJocs i Esports
-Execució dels principals gestos tècnics dels esports escollits.
- Organització del campionat.
- Aplicació de les normes establertes durant tot el campionat.
- Reglament bàsic dels esports escollits.
- Redacció d’unes regles del campionat.
-Valoració crítica de la pròpia participació al campionat.
- Acceptació dels resultats i les decisions arbitrals
- Predisposició a assumir responsabilitats en el torneig.
Objectius Didàctics
• Executar els principals elements tècnics dels esports escollits per participar en un campionat.
• Organitzar un campionat esportiu autogestionat pels alumnes (2 grups) i pel professor (1 grup).
• Participar en aquest campionat des de diferents àrees (jugador, àrbitre, apuntador, periodista, reporter -fotògraf, altres)
• Redactar les regles del campionat i dels esports.
• Respectar les normes dels esports practicats durant el campionat i les regles del campionat.
• Valorar críticament la pròpia participació i implicació en el campionat dia a dia.
Competències Bàsiques Competència
d’autonomia i iniciativa personal.
Competència comunicativa lingüística i audiovisual.
Competència social i ciutadana.
Objectiu Didàctic 2, 3, 4
Objectiu Didàctic 1,
3, 4
Objectiu Didàctic 2, 3, 4, 5 i 6
TemporalitzacióActivitats d’E-A Objectius Didàctics
Sessió 1 A)Presentació UD. B)Tria dels esports. C)Redacció d’unes regles del campionat.D)Distribució de tasques. E)Inici campionat.
- Participar en aquest campionat en les diferents àrees.- Redactar les regles del campionat.- Respectar les normes dels esports practicats durant el campionat i les regles del campionat- Executar els principals elements tècnics dels esports escollits per participar en un campionat.- Organitzar un campionat esportiu autogestionat pels alumnes.
Sessió 2 A)Realització del campionat B)Arbitratge, seguiment, redacció jornada, introducció dades a software, reportatges fotogràfic,
“
Sessió 3 “ “
Sessió 4 A)Acabament del campionat. B)Conclusions UD. C)Emplenar qüestionari.
“
-Mes de maig
- 4 sessions
MetodologiaGrups A (Dirigits) B (Autònoms
per àrees) C (Autònoms lliures)
Estils Ensenyament
Reproducció models.Assignació tasques.
Assignació tasques.Descobriment guiat.Ensenyament recíproc.
Descobriment guiat.
Tipus pràctica Global Global GlobalAgrupaments Preestablerts. Preestablerts
i/o espontanis.Espontanis / lliures
Ús TIC No Sí Sí
MetodologiaEls esports practicats aniran en funció dels que el centre disposi
de material (futbol, bàsquet, handbol, voleibol, hoquei, rugbi, bàdminton, tennis).
Els esports i les sessions aniran en funció de si es disposa de la sala polivalent i pistes poliesportives exteriors, o bé si es disposa del Pavelló. Cada setmana es va a un lloc diferent. En total s’acabarà anant 2 dies al Pavelló i 2 dies a la sala polivalent.
S’utilitzarà un programa de gestor de lligues i tornejos esportius (ESPORTALIA) com a software per a poder utilitzar durant les sessions. Es deixarà que els alumnes encarregats d’aquesta tasca portin l’ordinador portàtil a classe per agilitzar la feina.
Creació d’un Blog com a espai on penjar resultats, classificació, equips, comentaris, properes jornades, etc.
Avaluació i QualificacióAval. Inicial Aval. Formativa Aval. Sumativa Observació de la participació dels alumnes al torneig i de les seves habilitats socials.
Anotacions al quadern del professor de la participació al torneig al final de cada sessió.
Seguiment i anotació al quadern del professor del compliment de les tasques de cada àrea amb les corresponents tasques assignades.
Valoració de l’informe final del torneig. Valoració de la participació activa dels alumnes durant les sessions.
Criteris d’avaluació Decret 143/ 2007 per a quart d’ESO
Participar de forma activa en activitats esportives individuals, col·lectives o d’adversari.
Participar en l’organització i posada en pràctica de torneigs o competicions esportives.
Avaluació i Qualificació
Autoavaluació
-En relació als objectius establerts a l’inici de la UD, l’alumne ha de valorar el treball realitzat durant les sessions a partir dels objectius didàctics plantejats mitjançant un qüestionari autoavaluatiu.-Professor: avaluació contínua
Avaluació i Qualificació
INFORME FINAL
FORMATIVA
SUMATIVA
AVALUACIÓ
INICIAL
OBJECTIUS DIDÀCTICS (O.D.)1. Executar els principals elements tècnics dels esports escollits per participar en un campionat.
2. Organitzar un campionat esportiu autogestionat pels alumnes (2 grups) i pel professor (1 grup).
3. Participar en aquest campionat des de diferents àrees (jugador, àrbitre, apuntador, periodista, reporter -fotògraf, altres)
4. Redactar les regles del campionat i dels esports.
5. Respectar les normes dels esports practicats durant el campionat i les regles del campionat.
6. Valorar críticament la pròpia participació i implicació en el campionat dia a dia.
COMPLIMENT TASQUES
PARTICIPACIÓ
• IMPLICACIÓ
AUTOAVALUACIÓ
GRÀCIES PER LA VOSTRA ATENCIÓ !!!!